poniedziałek, 13 października 2014

Dodatkowe opłaty związane z kupnem mieszkania o których musisz wiedzieć

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera musimy przygotować się na kilka wydatków o których nikt wcześniej nie wspomina. Warto o nich wiedzieć, aby euforia i szczęście jakie nam towarzyszą przy kupnie własnego mieszkania nie zamieniły się w czarną rozpacz.

dodatkowe koszty związane z kupnem nieruchomości
Notariusz - To pierwszy wydatek. Ile pieniędzy u niego zostawimy określa tzw. taksa notarialna. Jest to maksymalna stawka jaką notariusz może od nas pobrać. Warto zrobić rozeznanie i popytać o koszta przed wizytą. Najczęściej deweloper sam kieruje nas do określonego notariusza - nie trzeba się na to godzić. Pamiętajcie, że to Wy płacicie, w związku z tym jeżeli znajdziecie tańszą opcję, poinformujcie dewelopera i umówcie się tam gdzie jest taniej.
Każda oszczędzona złotówka się liczy, zwłaszcza jeżeli czeka was urządzanie mieszkania.

Taksa notarialna (2014r.):


  • wartość przedmiotu czynności notarialnej: 30 000 zł - 60 000 zł - koszt: 710 zł + 1% nadwyżki powyżej 30 000 zł
  • wartość przedmiotu czynności notarialnej: 60 000 zł - 1000 000 zł - koszt: 1010 zł + 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 zł
Przy umowie na zakup lokalu mieszkalnego stosujemy stawkę obniżoną: 1/2 maksymalnej stawkiDo przedstawionych wyżej wartości należy doliczyć podatek VAT 23%.

Jak obliczyć taksę notarialną?


Najlepiej wytłumaczyć to na przykładzie (kolory zastosowałam celowo, aby było jasne skąd wzięły się poniższe wartości):

Załóżmy, że nasze mieszkanie będzie kosztowało 130 000 zł:

1010zł + (130000-60000)*0,004= 1290zł

1290 / 2 = 645zł

podatek VAT 23% od taksy notarialnej wyniesie: 148,35zł

Maksymalna taksa notarialna przy zakupie mieszkania za 130 000 zł  wyniesie 645 zł netto + podatek VAT 23% - 148,35zł

Dodatkowe opłaty:

Opłata sądowa: 200 zł

Wypis: 6 zł za stronę (ok 5-6 stron) + podatek VAT 23%

Podatek:

Jeżeli kupujemy mieszkanie nowe bezpośrednio od dewelopera, z rynku pierwotnego nie płacimy podatku.

W przypadku kiedy kupujemy mieszkanie na kredyt - co wiąże się z wpisem do hipoteki wartość podatku wynosi 0,1% - liczone od kwoty hipoteki. Jeżeli hipotekę ustanawiamy w akcie notarialnym notariusz obowiązany jest pobrać podatek i odprowadzić go do urzędu skarbowego.

Od zakupu nieruchomości z rynku wtórnego pobierany jest podatek VAT w wysokości 8% jeżeli kupujemy mieszkanie o powierzchni do 150 m2. Powyżej 150m2 wartość podatku wyniesie 23%.


Po wizycie u notariusza, kiedy otrzymamy już klucze i podpiszemy protokół odbioru mieszkania musimy załatwić kilka dodatkowych spraw:

- podpisać umowę z dostawcą prądu (jest to dodatkowa opłata w zależności od dostawcy, ok 100zł)
- złożyć deklarację o wywóz odpadów komunalnych 
- udać się do urzędu miasta wraz z Aktem Notarialnym w celu złożenia deklaracji, otrzymamy dzięki temu kolejne druczki wzywające nas do zapłaty podatku za grunta.

Jeżeli nowe mieszkanie kupiliśmy w kredycie, raty kredytu na początku będą wyższe niż na symulacjach. Przez jakieś 2-3 miesiące musimy się przygotować finansowo na większe opłaty, do momentu uzyskania wpisu na hipotekę do księgi wieczystej.

Podsumowując, do zapłaty od razu:
- podatek + wizyta u notariusza
- podłączenie energii elektrycznej
- wyższe raty kredytu przez 2-3 miesiące

do zapłaty w późniejszym terminie:
- podatek za grunta
- podatek za wywóz nieczystości

Nie ma co ukrywać, że cały system jest dość skomplikowany i  niejasny. Starałam się przedstawić najważniejsze informacje i skupić je w jednym miejscu. Sama będąc w takiej sytuacji nie znalazłam żadnej strony w internecie, która skupiłaby wszystkie powyższe informacje. Gdybym pominęła coś istotnego proszę o podpowiedzi i wskazówki - wszystkie są mile widziane i cenne. :-)

3 komentarze:

  1. Hej, super poradnik, przydatne informacje w nim zawarłaś. Akurat jestem tym zainteresowana bo szukam mieszkania. Biorę pod uwagę póki co Wrocław Deweloper mieszkania którego oglądaliśmy miał fajne opcje ale naturalnie nie mam zamiaru się zamykać w jednej opcji. Wolę sobie obejrzeć wszystko co mi wpadnie z ręce. W końcu to kupno mieszkania a nie sukienki ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czynności notarialne powierzyliśmy www.notariusz-lukasik.pl/! Gorąco polecamy.

    OdpowiedzUsuń