poniedziałek, 22 lipca 2013

Wybieramy farbę

Planując malowanie mieszkania powinniśmy zaplanować nie tylko odpowiedni kolor, ale również rodzaj farby. Na rynku mamy mnóstwo dostępnych kolekcji farb różnych producentów, czym powinniśmy się kierować? Oczywiście naszymi potrzebami i odpowiednim rodzajem produktu.

malowanie mieszkania






1. Sufit - Zazwyczaj sufity malujemy na biało. Potrzebujemy farby dobrze kryjącej o ładnym odcieniu bieli (unikajmy śnieżnych odcieni wpadających w niebieskie tonacje). Farba do sufitu nie musi być lateksowa, czyli odporna na szorowanie (tego rodzaju produkty są droższe).

2. Farba do kuchni - na powierzchnie mocno narażone na ociekanie tłuszczem wybierzmy farbę lateksową, odporną na szorowanie. Najlepiej wzbogaconą o środki grzybobójcze.

3. Farba do łazienki - Możemy dostosować dwa rodzaje farb w zależności od naszych potrzeb.
W miejscach które narażone są na chlapanie wody wybierzmy produkt lateksowy (wzbogacony o środki grzybobójcze) - stworzy on powłokę z której woda będzie spływać.
W miejscach narażonych na powstawanie grzybów i pleśni na ścianach, które są mocno zaparowane wybierajmy farby oddychające. Bardzo dobrym rozwiązaniem są produkty krzemianowe, których główną zaletą jest wysoka paraprzepuszczalność. Idealne do pomieszczeń o dużej wilgotności (ściany w sposób naturalny przyjmują i oddają wilgoć).  Doskonałe do kuchni, łazienek, pralni, pomieszczeń w przyziemiu budynku. Nadaje się do ścian i sufitów.

4. Farba do pokoju dziecięcego - Przede wszystkim szukajmy farb bez LZO (lotnych związków organicznych), lateksowych o dobrej odporności na zmywanie i szorowanie.

5. Farba do salonu i sypialni - farby akrylowe odporne na zmywanie, lub wzbogacone o lateks odporne na szorowanie.

7. Farba do przedpokoju - farba wysoce odporna na szorowanie na mokro, dobra lateksowa.

Matowa czy satynowa?

Farba satynowa optycznie może sprawić, że pomieszczenie wyda się trochę większe dzięki lepszemu odbijaniu światła, niestety podkreśli wszelki mankamenty ścian, o których nie mieliście nawet pojęcia - w związku z tym taki produkt wybierajmy świadomie, tylko na perfekcyjnie wykończone powierzchnie.

Grzyb na ścianie - jak sobie z tym problemem poradzić

Jeżeli w naszym pomieszczeniu wyszedł brzydki grzyb na ścianie, przede wszystkim musimy znaleźć przyczynę jego powstawania i ją zlikwidować.
Kiedy nie jesteśmy w stanie rozwiązać go w tak radykalny sposób od razu, zaopatrzmy się w specjalny pochłaniacz wilgoci (do kupienia w sklepach internetowych i marketach, cena od 30zł). Pamiętajmy aby wietrzyć pomieszczenie. Grzyba usuwamy spryskując specjalnym środkiem, lub produktem przeznaczonym do dezynfekcji łazienek na bazie chloru. Po wyschnięciu malujemy to miejsce farbą izolującą plamy i zacieki.
Tego rodzaju farba również doskonale radzi sobie z zaciekami, plamami z nikotyny i sadzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz